Faydalı BilgilerGaleri

Araştırmalara Göre Tarihin En Önemli 20 Kişisi

Tarihte İz Bırakanlar

Dünya Tarihinin En Önemli Kişileri ve Biyografileri

Kaşif Macellan (Ferdinand Macellan)

Kendisi Portekizli denizci, gezgin ve kâşif. İspanyol İmparatorluğu’nun desteğiyle denize açılmıştır. Hikâyesi, bu seyahate eşlik eden Antonio Pigafetta’nın anılarını yazması sayesinde günümüze ulaşmıştır. Macellan, Büyük Okyanus’u aşan bir araştırma gezisi yapmış ilk insan olarak tarihe geçmiştir. İlk deniz yolculuğuna 25 yaşında iken çıkmıştır.

Büyük İskender  (III. Aleksandros)

İskender tarihteki makedonya kralı ve en büyük imparator olarak bilinir.  Ve makedonya kralı II. Filip’in oğludur. Babası II. Filip’in ölümünden sonra kral ilan edilmiş ve adını tarihe yazdırmıştır.

Çinli Filozof Konfüçyus

Konfüçyus çinli bir filozof, yazar ve eğitimcidir. Doğu uygarlığının en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilir ve Çin geleneklerini derleyip toparlayarak yeni kuşaklara aktarmak isteyen Konfüçyüs, kendine özgü yöntemleriyle öğretimi halka yaymış ve öğretmenliği bir uğraş haline getirmiş bir düşünürdür.

Mısırlı Feminist Huda Shaarawi

1879 yılında mısırda doğmuştur. 12 yaşında halasının oğlu Ali Shaarawi ile evlendirildi. Ali Shaarawi  evliydi ve hatta hudadan daha da büyük çocukları vardı. Küçük yaşta katıldığı toplantıların en küçük feminist kadın üyesi oldu ve bağımıszlığı için canla başla mücadele verdi.

İslam Felsefecisi İbni Rüşd

Endülüslü-Arap felsefeci, hekim, fıkıhçı, matematikçi ve tıpçı. Kurtuba’da doğdu ve Marakeş, Fas’ta öldü. İbn-i Rüşd’e göre biricik filozof Aristo’ydu. İbn-i Rüşd, en çok Aristo’nun eserlerinden yaptığı, bugün Batı’da pek çoğu unutulmuş Arapçaya tercümeleri ve şerhleriyle ünlüdür.

Matbaanın Mucidi Johannes Gutenberg

1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskısını Avrupa’da başlatan, kuyumcu, matbaacı ve yayıncıdır. Gutenberg’in buluşu modern dönemin en önemli olayı ve matbaa devriminin başlangıcı, kendisi de modern matbaacılığın babası kabul edilir.

Hindistan Bağımsızlık Hareketinin Lideri Mohandas Karamchand Gandhi

Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri. Görüşleri Gandizm olarak anılır. Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. Bu felsefe Hindistan’ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve dünya üzerinde vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur.

ABD’li Politikacı James William Fulbright

Fulbright, Birleşmiş Milletlerin kurulmasını ve Senato Dış İlişkiler Komitesi tarihindeki en uzun hizmet başkanını destekleyen bir Güney Demokrat ve sadık bir yanlıcıydı. Aynı zamanda Güney Manifestosu’nu imzalayan ayrımcı biriydi. Fulbright, McCarthyism ve House Un-American Activities Committee’ye karşı çıktı ve daha sonra, Vietnam’ın Savaşı’na Amerikan katılımına olan muhalefetiyle tanınmaya başladı. Uluslararası bir değişim programı kurma çabaları, sonunda Fulbright Programı adını taşıyan bir burs programı oluşturulmasına yol açtı.

Evliya Çelebi

17.yüzyılın önde gelen gezginlerindendir. Elli yılı aşkın süreyle Osmanlı topraklarını gezmiş ve gördükleriniSeyahatnâme adlı eserinde toplamıştır.

İsviçreli Bilim Adamı Ve Aktivist Jean Henri Dunant

“Un souvenir de Solferino” (Bir Solferine Hatırası) adlı kitabında Kuzey İtalya’daki Solferino Muharebesi’nde gördüğü sefaleti, kıyımı ve yaralıların içler acısı halini anlatır. Muharebenin acılarını yaşadıktan sonra hemen harekete geçerek, 1864 Cenevre Konvansiyonu ile Kızılhaç Teşkilatı’nın kurulmasına önayak olmuştur. Gösterdiği çabalar nedeniyle 1901 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür.

Ünlü ressam Leonardo Da Vinci

Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği’dir (1495-1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir.[1] 2. milenyumun adamı seçilmiştir.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Kurucusu Pierre de Coubertin

Fransız pedagog, tarihçi ve sporcu. Modern Olimpiyat Oyunları’nın kurucusudur.

Jeolog ve Kaşif Friedrich Von Humboldt

Prusyalı doğabilimci ve kâşif. Prusyalı bakan, filozof ve dilbilimci Wilhelm von Humboldt’un küçük kardeşi. Humboldt’un botanik coğrafya üzerine yaptığı çalışmalar biyocoğrafya dalının temelini oluşturmuştur.

Norveçli Şair ve Yazar Henrik Arnold Wergeland

1808-1845 yılları arasında yaşamış norveçli yazar ve şair.

Rahibe Teresa

Arnavut bir Katolik’tir. Hayırsever Misyonerler Cemaati’nin kurucusudur. Hayırsever faaliyetlerinden ötürü 1979 yılında Nobel Barış Ödülü kendisine verilmiştir.

Senegalli Şair ve Politikacı Leopold Sedar Senghor

Senegalli devlet adamı, şair ve yazar. 1960-1980 arasında devlet başkanlığı yapmıştır. Afrika sosyalizminin önde gelen savunucularındandır.

Felsefeci ve Din Bilimci Albert Schweitzer

1952 Nobel Barış Ödülü sahibi Alman humaniter doktor, filozof, müzisyen, teolog, hayvan sever ve anti-nükleer aktivistti. Schweitzer, iki doktorasına rağmen tıp doktoru olmaya karar verdi; Afrika’da doktorluk yapma amacıyla 30 yaşından sonra tıp tahsili yaptı; Gabon’da bir hastane kurdu ve yaşamını yöre halkının sağlığına adadı. Geliştirdiği “yaşama saygı felsefesi” ile günümüzdeki çevreci ve hayvan sever hareketlerin öncüsü kabul edilir.

ABD’li first lady Eleanor Roosevelt

ABD’nin 32. Başkanı Franklin D. Roosevelt’in eşi ve kuzeni, ABD’nin 26. Başkanı olan Theodore Roosevelt’in yeğeni. Başkan Truman döneminde Birleşmiş Milletler temsilciliği yapmıştır. İnsan Hakları Bildirisi’ne büyük katkılar sağlamıştır. Nisan 1960 yılında Roosevelt’e New York’ta bir araba çarpması sonucu Aplastik anemi tanısı konuldu. Manhattan’daki evinde 78 yaşında, 7 Kasım 1962 tarihinde kalp yetmezliğinden öldü.

Özgürlük Savaşçısı Martin Luther King Jr.

Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca, 1977 yılında, ölümünden 9 yıl sonra, eski ABD başkanı Jimmy Carter tarafından Başkanlık Özgürlük Ödülü’ne layık görülmüş ve onuruna Martin Luther King Günü kutlanmaya başlanmıştır. King’in en bilinen ve etkili konuşması “Bir Hayalim Var” dır.

Gezgin Marco Polo

İtalyan gezgin. Ünlü kaşif ve tüccar Niccolo Polo’nun oğludur. Bazı kaynaklar Marco Polo’nun aslında Macar olduğunu ve Dalmaçya’nın Korcula adasında doğduğunu bu ada o zaman Venedik protektorası olduğu için Venedikli ve İtalyan bilindiğini söyler.[1] Çocukluğunda, Karadeniz ve Akdeniz’deki ticaret merkezlerine uğrayan babasıyla yolculuk yapmıştır.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.