Faydalı BilgilerGaleri

Böbrek Taşı Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Böbrek Taşı Neden Oluyor?

Ülkemiz de çok yaygın ve tekrarlaması oldukça fazla olan bu hastalığın, oluşumu ve sebepleri nelerdir ?

Neden her 3 insan dan birisi mutlaka böbrek taşıyla yaşıyor? İşte sorunuzun cevabı…

Böbrek taşı belirtileri

Öncelikli olarak belirtileri paylaşalı, ani şekilde bel ağrısı, ağrıyla beraber mide bulantısı, kusma,  sık sık idrara çıkma… Bu belirtiler Böbrek taşına işaret etmektedir.

Böbrek taşı nasıl oluşur ?

Kanın asit- baz ile su- elektrolit dengesini idrar üreterek sağlayan böbreklerde,  eğer herhangi bir mineralin düzeyi artarsa, bu durum idrarın çözünür kalmamasına,  sonrasında kristaller ve böbrek taşının oluşmasını sağlamaktadır.

Örneğin bir süzgeç düşünün vücutta ki zararlı maddelerin bu süzgeçten su ile birlikte geçmesi gerekiyor ve idrar ile dışarı atıması.Ancak yoğun şekilde ve az su tüketimi ile karşılaşan böbrekler bu zararlı maddeleri süzemeyince tekrar emilmesini sağlıyor ve bu nedenle atılması gereken maddeler toplanarak kristalleşmeye başıyor kristalleşen bu maddeler büyümeye devam ettikçe Böbrek Taşının oluşmasına sebebiyet veriyor.

 

Taşlar büyümeye başlar ve şiddetli ani ağrılara sebep olurlar. Ağrılar ilk önce bel bölgesinde başlar (böğür de denir). Daha sonra taş büyüdükçe bu durum, kadınlarda kasık bölgesine, erkekler de ise testise yayılır. Bu ağrıların yanı sıra eğer ağrıyla beraber bulantı, hatta kusma meydana geliyorsa kesinlikle doktora gözükmenin faydası vardır.

 

Böbrek Taşı Oluşma Sebebi

Böbrek Taşı’nın oluşma sebepleri, kişinin beslenme tarzıyla alakalı olduğu gibi bağırsak hastalıkları, migren için kullanılan ilaçlar, ve kabızlığın sebep olacağını da belirtelim.

Beslenme konusun da ise kesinlikle vücudun yeteri kadar su ihtiyacının karşılanmıyor olması başta gelirken, narenciye meyvelerinin az tüketimi yada aşırı dozda tuz tüketiminin de Böbrek Taşının oluşma sebepleri arasındadır. Diğer yandan süt yada süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzelerin çok az yada çok çok fazla tüketimi de Böbrek Taşı oluşma riskini arttırıyor.

Herşeyden önce vücudun su ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekir. Bu nedenle günde en az 1.5-2 lt su tüketilmedir. İdrar renginiz açık sarı ise,vücudunuzun yeteri kadar su tükettiği anlamına gelir.

Ayrıca vücutta Böbrek Taşı’nın oluşumu kadınlara 2 ve 3 kat oranla erkeklerde  daha sık görüldüğü bilinmektedir.

[Toplam: 2   Ortalama: 3/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.