Faydalı BilgilerGaleri

Ceviz Ve Kabuğunun Faydaları

ceviz'in fayları saymakla bitmez

Cevizin faydalarını saymakla bitiremeyiz çünkü içerisinde protein, lif, Omega 3, Omega 6 yağ asitlerini barındırırken kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, selenyum, manganez minerallerini ve A, B1, B2, B6, C vitaminlerini bulundurmasından dolayı insan yaşamındaki önemi büyüktür.

Bunun yanında ise böyle yararlı olan cevizin neredeyse içi kadar kabuğunun da yararları oldukça fazladır. Neler mi ?

Kabukları çay demler gibi kaynar suya atıp demleyin, hem soğuk algınlığına hem de öksürüğe birebirdir.

Şeker hastalığı, vücutta D vitamini eksikliğinden oluşan raşitizm hastalığı için de 10-15 adet ceviz kabuğunun su ile kaynatıp içilmesi faydalıdır.

Taze (Yeşil) ceviz kabuğu suyu çıkarılarak sivilceli cilt üzerine sürülmesi sivilcelerin ve cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur.

Kaynatılmış kabukların suyundan saçlarımıza sürersek kepeği atmış ve parlak pırıl pırıl saçlar elde etmiş oluruz.

Yine ceviz suyunu incelmiş tırnaklarımıza sürersek tırnağı yenilediği gibi kalınlaştırıp sağlıklı uzamasını sağlıyor.

100 gram ceviz içerisinde 15 gram protein ve 3 gram da şeker vardır. 100 gram cevizdeki protein miktarı 654, kısaca günde 100 gram ceviz yiyerek günlük enerji ihtiyacınızın üçte birini sağlamış olursunuz. Çünkü ceviz, badem, fındık ve çeşitli kuruyemişler arasında en yağlısıdır. Yalnız ceviz yağı doymamış asitlerden oluştuğu için sağlığa birebirdir.

Eğer günlük enerji ihtiyacınızı karşılamak için kuruyemiş yiyecekseniz mutlaka cevizi öneririm.

Sağlığımızın yanı sıra ceviz yemenin beyine de faydaları oldukça fazladır. Dış görünümünün beyine benzemesi bile insan da iştah uyandırıyor açıkçası. Cevizin beyindeki algı ve hafızayı güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Diğer kuruyemiş çeşitlerine nazaran, ceviz antioksidan özelliği ile birinci sıradadır. Çünkü diğer kuruyemişlere göre antioksidan daha fazla ve etkilidir.

Mineraller bakımından da oldukça faydalı bir besin kaynağı olan cevizi günde 100 gram tükettiğiniz taktir de manganez ve bakır ihtiyacınızın neredeyse 2 katına yakın fayda sağlıyor. Ayrıca günlük magnezyum ihtiyacınızın yaklaşık yüzde kırkını, potasyum ve kalsiyumun onda birini, çinkonun ise üçte birini karşılıyor.

Kansızlık hemen hemen hepimizde görülen bir şeydir. Bunun eksikliği ise kesinlikle cevizdir. Çünkü 100 gram cevizde yaklaşık 3 mg demir vardır. Demir vücudumuzun kan üretimindeki en önemli mineraldir. Kansızlıktan korunabilmek için bir kadının günde 18 mg, erkeğin ise 8 mg demir alması gereklidir.

Bütün bu vitamin, mineral, beyin sağlığı ve hatta kabuklarından elde edilecek olan cilt sağlığı için günde 100 gram ceviz tüketilmelidir.

 

 

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.