Galeri

”Cimrilikten Öleceksin” Lafı Gerçek Oldu…

Dünya'nın En Zengin Kadınlarındandı Cimriliğinden Öldü

Cimriliği ile dile düşmüş insanlar mutlaka vardır etrafımızda. Ama bu öyle bir cimrilik ki inanın şok olacaksınız. Cebinde akrep yuvası var adeta.

Hetty Green

Kendisi Guinnes Rekorlar Kitabına dahi girmiştir cimriliğinden ötürü 🙂

Hetty Green daha 6 yaşındayken ekonomi ve finans haberlerini takip etmeye başlamıştır, 8 yaşında ise ilk banka hesabını açmıştır. Matematik konusunda inanılmaz bir yeneği vardır ve bu yetenek sayesinde Dünyanın en zengin kadınları arasında yer almaktadır. Kendisi o dönemin zengin iş adamlarından olan Robinson Green’in kızıdır. Bu gen babadan gelse gerek…

Robinson Green 31 yaşında hayatını kaybeder, ve yerine kızı Hetty Green geçer.

7,5 milyar dolar’a yakın bir miras kalan Hetty’e sanki and içmişcesine bu mirası katlama hırsı bürünür ve bu neredeyse bir hastalığa dönüşür.

Bu meblayı daha az riskli ve güvenilir bir iş ile büyütmek için hisse alım satımı yapmaya karar verir. Wall Street ile anlaşma sağlayan Hetty Green o dönemin ekonomisinin kırılgan bir dönemine denk getirerek servetini 100 katına çıkarmıştır bu sayede.

Yine dönemin en zengin milyarderlerin den olan Ned Green ile de dünya evine giren Hetty, servetine servet katmıştır.

Bir süre sonra eşi Ned Green için işler ters gitmeye başlamış ve kısa süre de iflas etmiştir. Ancak Hetty için bu bir kaostur ve bu yüzden eşi Ned’e hiç bir yardımda bulunmamış ve hatta onu evden kovmuştur.

Buraya kadar herhangi bir cimrilik görmediyseniz devamını okuyun…

Tasarruf konusunda adeta çığır açan Hetty, kendisi konusunda da oldukça cimridir. Evinde asla kalorifer ve fırın kullanmaz, hatta sabah kahvaltılarını bile en ucuz kurabiyeleri yiyerek öğün atlatırmış. Kıyafet konusunda ise tam bir cimri olan Hetty’ nin sadece bir elbisesi vardı, su ve sabundan da tasarruf yaptığını düşünen Hetty, elbisenin sadece yere deyen etek kısımlarını yıkardı.

Ofis işlerini dahi kullandığı banka’nın rastgele bir masasın da halletmeye çalışan Hetty, cimrilikte sınır tanımıyordu.

Bankadan gelen uyarılar üzerine ona izin vermemeleri nedeni ile bütün parasını o bankadan çekip başka bankalara yatırarak oranın masalarını kullanmaya başlamıştı 🙂

Bu cimriliğine Dünya daha fazla dayanamayıp onu  Guinnes Rekorlar Kitab’ına somuştur.

Okuduğu bir gazeteyi bile tekrar geri dönüşüm karı güderek, oğluna verip tekrar satmasını sağlarmış.

Ancak Hetty Green’in bu cimriliği oğlunun bir ayağını kaybetmesine yol açacak kadar ileri ve acımasız bir düzeydeydi.

Oğlu henüz 11 yaşında iken dağda kayak yaptığı sırada düşerek bir ayağını kırar ama Hetty Green hastane masrafı ödememek adına oğlunu kimsesizlerin tedavi edildiği bir hastaneye götürür, burda yapılan yanlış bir tedavi sonucu oğlunun bir bacağı kangren olur ve bacağını  kaybeder.

eee bunca cimriliğin ardından Hetty Green’in normal bir ölüm yaşaması beklenemez dimi?

Bir süper markette yağsız bir sütün tartışması esnasında kalp krizi geçirerek 81 yaşında cimriliğine doyamadan hayattan ayrılır…

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.