Faydalı Bilgiler

Depresyon Nedir?

Depresyon Tedavi Yöntemleri

Özellikle son zamanlarda yaşanan kötü olaylar, Korono virüs, toplumları zorlu bir sürece sokmuştur. Bu süreç dahilinde herkese #evindekal çağrısı ile seslenen yetkililer sağlık problemlerinin önüne geçmek için gerekli tüm çabayı göstermekteler.

Evlerinde kalan insanların yaşadıkları çeşitli olumsuzluklar, travmalar maalesef ki depresyona sebep olabilmekte. Özgürlüğüne düşkün kişilerin bu durumda evde kalmaları onlar için zorlayıcı bir dönemi işaret ediyor.

Depresyon Nedir?

Depresyon, (majör depresif bozukluk) kişileri olumsuz yönde etkileyen psikolojik bir rahatsızlıktır. Günümüzde oldukça yaygın seyreden bu durum iyileştirilebilir seviyede ve kontrol edilebilir düzeydedir. İnsan bedeni kadar, ruhun da bazen dinlenmeye ve iyileşmeye ihtiyacı vardır. Bu doğrultuda kendisinde depresyon belirtileri gözlemleyen kişilerin bir an önce tıbbi destek almalarını öneriyoruz.

Depresyon ertelenmemeli, zorlu olan bu süreci daha konforlu atlatabilmek adına kişi kendisi için gerekli tedaviye uyum sağlamalıdır.

Depresyon Belirtileri

  • Sürekli mutsuzluk hali
  • Ağlama veya gülme krizleri
  • Yorgun ve halsizlik
  • İştah kaybı, kilo kaybı
  • Her şeye karşı ilgi kaybı yaşama
  • Tedirgin ve gergin hissetme duygusu
  • Uyku düzenin de değişim
  • Konuşma ve diyalog bozuklukları
  • Duygusal doyumsuzluk ve boşluk hissi
  • Kendini değersiz ve yetersiz hissetme

Depresyon belirtileri bir anda ortaya çıkmaz. Zaman içerisinde yaşanan olumsuz olaylar, travmalar, yoğun stres ve üzüntü ile kendini göstermeye başlar. Sürekli mutsuzluk hissinin en maksimum seviye de yaşandığı depresyon da kişiler intihar eğiliminde dahi bulunabilirler.

Yaşamı ve kendisini değersiz görmesine neden olan tüm olgular onu bu düşünceye itebilir. Depresyon asla ertelenememeli ve önemsenmelidir.

Hayatı ve yaşam kalitesini son derece etkileyen depresyon belirtileri taşıyan herkes mutlaka bir uzman ile görüşmeli, sıkıntı ve problemlerini dile getirerek iyileşme yolunda bir adım atmalıdır.

Minimum 2 hafta kendiniz de yada çevrenizde bulunan bir yakınınız da bu belirti ve bulgulara rastladıysanız muhtemelen depresyonda olma ihtimaliniz bulunuyor. Geçirdiğimiz zor günlerde bir de kişilik sorunları ile mücadele etmek elbette ki güçtür. Ama gelecekte daha sağlıklı birer birey olabilmek için bugünü de mutlaka değerlendirmeliyiz.

Depresyon hafife alınmamalı ve kişiler hayatlarını daha kaliteli bir standartta yaşayabilmek adına tedavi yöntemlerini tercih etmelidir. Bunun için birçok devlet hastanesinde psikiyatrı servisi olduğu gibi özel olarak alacağınız danışmanlık hizmeti ve terapi yöntemleri ile de depresyondan kurtulabilirsiniz.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.