Faydalı Bilgiler

Dünya’nın İlk Web Sitesi 28 Yaşında

Dünya’nın İlk Web Sitesi 28 Yaşında

Dünya’nın ilk web sitesi şuan 28 yaşında. Kurucusu ise Tim Berners Lee.

Dünya’nın en büyük iletişim araçlarının olduğu web siteler, günümüzde tüm sektörlerin Dijital dünya da var olabilmesini sağlıyor. Bundan tam 28 yıl önce bu dijital Dünya’nın temelini atan kişi ise Tim Berners.

Cern laboratuvarında bilgisayar mühendisi ve profesörü olarak çalışmakta olan Berners,

HTML dilinin de kurucusudur. Bu işaretleme dilini geliştirmiş ve Dünya çapında ağ anlamını taşıyan World Wide Web bilgi paylaşım sistemini kurmuştur. İlerleyen çalışmalarında ise doğrudan http://info.cern.ch/  adresi olan ilk web siteyi kurdu.

6 Ağustos 1991 de, İsviçre Cern Laboratuvarlarında açılmıştır. Uluslararası bir proje olan World Wide Web, üniversitelerin tek bir ağ üzerinden bilgi paylaşımı sağlaması amacı güdülerek yapılmıştı Tim Berners Lee tarafından.

 

World Wide Web – Tim Berners Lee 

Bugün arama motorlarında her konu, her yazı her resim hakkında paylaşım yolları web siteler ve sosyal Medya Siteleri ile ulaşılabilmektedir. Örneğin şuan için sadece en bilinen arama motoru Google ile arama yaptığımız da Türkiye’de 50 Milyondan fazla ve Dünyada 2.000.000.000 Milyardan fazla web sitesi bulunmakta.

Her yıl katlanarak devam eden web siteler, günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Alışverişten, otomobile, ev, araç, eğitim ve daha birçok alanda ihtiyacımız olan tüm bilgilere web siteler aracılığı ile erişim sağlamaktayız.

Web siteler günümüzün ticari amaçlı olarak ve hemen hemen tüm sektörlerin markalaşmasını sağlayıcı kurumsal ve dijital dünyada var olabilmelerini sağlayan en önemli araçtır. Hala bir web siteniz yoksa barisdayak.com adresini ziyaret edebilir ve harika bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.