Faydalı BilgilerGaleri

Kalp Sağlığı Hakkında Yapmanız Gerekenler

Kalp Sağlığınıza Dikkat Edin

KALP SAĞLIĞI HAKKINDA

Uzun ve sağlıklı bir yaşamın bütün kapıları kalp sağlığından geçmektedir. Kalbinize ne kadar iyi bakmanız o kadar sağlığınızı korumanız demektir.

Her şeyin bir ana maddesi olduğu gibi insan vücudunun da ana maddesi kalptir. Yaşamınıza yansıtabileceğiniz bir kaç değişikli ile hem kalbinizi koruyup hem de sağlığınıza yardımcı olabilirsiniz.

İşte bunlardan bir kaçı;

Kalp kontrolü yaptırın.  Ailenizde genetik olarak herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunan biri var ise mutlaka sizin de bir kaç kontrolden geçmenizde fayda var ve bunu her yıl düzenli olarak yaptırmalısınız. Kiloluysanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız bunlara çok dikkat etmelisiniz ve kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

Sigarayı mutlaka bırakmalısınız. Sigara erkeklere göre kadınlara olan zararı daha etkilidir. Sigara kadınlarda, östrojeni parçalayarak erken menopoz riskinin yanında; kalp ve akciğer sağlığını da olumsuz etkilemektedir.

Beslenmenize dikkat edin. Kalp sağlığınız için beslenme düzeninize çok dikkat edin, kolesterolün belli bir seviyede tutulması için yağ tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Hayvansal yağların tüketiminden kaçınmalı ve zeytinyağı, ayçiçek, mısırözü, soya gibi bitkisel yağları kullanmalı. Tereyağını ise dozunda tüketmelisiniz. Kırmızı eti fazla değil kararınca tüketmeli, ağırlığı tavuk, hindi ve balık etine vermelisiniz. Bu gibi besinlere dikkat ederek tüketildiği takdirde kalbinizi korumanız daha kolay olacaktır.

Sıklıkla yürüyüş yapın. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Yakın mesafelerde araç yerine yürümeyi tercih edin. Yürümek yapabileceğiniz en basit ve kalbinizi n sağlığı içinse en kolay spordur.

Stresten uzak durun. İş yaşantınız olsun, özel hayatınız olsun. Yaşadığınız olaylar karşısında sakinliğinizi koruyup kalbinizi yormamak için gayret gösterin. Stres kalbinize vereceğiniz en büyük zararlardan başlıcasıdır.

Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde kalbiniz sağlıklı, sizde mutlu yaşamaya devam edersiniz. Kalbinizi koruyun ve ona iyi bakın sloganı ile önceliğinizi kalbinizin sağlığına ayırın, alkol sigara vb. maddelerden uzak durun. Damar tıkanıklığı vb. rahatsızlıkların kapılarını açmayın. Sağlıklı yaşamak sanıldığı gibi zor değildir. Yapmanız gereken sadece biraz daha özen göstermeniz ve hastalıklara karşı kendinizi daha uzun süre zarfında koruyabilmenizdir. Sağlığınıza iyi bakın…

Sağlıklı Kalın…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.