Faydalı Bilgiler

Meme Kanseri’ni Önemseyin İhmal Etmeyin !!

Erken Tanı İle Kendinize Hayat Verin

Dünya geneline bakacak olursak her 7 kadından birisi meme kanseri. Kadınların hayatının bir döneminde rastladığı kanserin tedavi süreci, erken teşhisi ve nasıl yeneceği hakkında konuşalım.

Meme kanserini hiçbir kadın aklına bile getirmiyorken, bazen istemsiz bir şekilde kendini belli edebilen ve belki de o an bütün şüpheleri üzerine çeken bir hastalıktır bana göre.

Düşünsenize bir parça ‘’kitlenin’’ hayatınıza mal olacak kadar nasılda zararı olduğunu…

Neyse fazla moral bozmadan konumuza dönersek, meme kanserinin en temeli kesinlikle erken tanıdır. Erken tanı ile hastaneye başvuran bir hastanın hayati riski minimuma indiği gibi, kanserin başlamamasına kadar birçok etkisi olur. Genel Cerrahi Uzmanları meme kanserinin hayati tehlikesinin, akciğer kanserinden hemen sonra geldiğini söylemekte. Bu nedenle erken tanı ve tedavi yöntemlerinin hayati önem taşıdığını vurgulayalım.

20 Yaşından sonra her kadının mutlaka ayda bir kez de olsa kendi kendine meme muayenesi yapması gerekiyor ve böylece olabilecek her ihtimal için erken tanı konulabiliyor.

Meme kanserinin belirtileri vardır, sizlerde bu belirtilere rastlarsanız eğer mutlaka hekiminize görünün.

İşte o belirtiler;

İlk belirtimiz kitledir. Koltuk altı ya da memede ele kitle gelmesi, kitlenin boyutu sertliği gibi.

Meme kontrolü nasıl yapılır?

Meme kontrolü sadece birkaç dakikanızı alır bayanlar bunu ihmal etmeyin lütfen !

Kolunuzu başınızın arkasına gelecek şekilde kaldırın ve diğer eliniz ile göğsünüze masaj yapar gibi dokunuşlarda bulunun, parmak uçlarınızı dışarıdan içeriye doğru adım attırarak ilerletin yani meme başına doğru dairesel hareketler çekin ve aynı işlemi diğer memeniz hatta koltuk altınıza da uygulayın.

Eğer elinize kitle gelirse, küçük dahi olsa sakın ihmal etmeyin çünkü yarım santimden daha küçük bile olabiliyor bazı kitleler. Kitleler hakkında ise kanserli olabilecek kitlelerin şekil bozuklukları veya çok sert oldukları hakkında bilgisini paylaşalım. Bu tabi ki de kişiye göre de değişkenlik gösterebilir…

Diğer bir kontrol meme başının akıntısıdır. Göğsünüzü sıkmadığınız halde kanlı ya da şeffaf renkli akıntılar geliyor ise mutlaka doktora gözükmenizde fayda var.

Meme başlarındaki şekil bozukluklarına da mutlaka bakınız, herhangi biri diğerinden daha farklı içeri gömülmüş veya fazla dışarıda ise mutlaka bunun içinde doktora gözükmelisiniz.

Diğer bir kontrol ise kesinlikle göğüslerinizde herhangi bir kızarıklık şişkinlik ve yaraların olup olmadığıdır. Bu asla ihmal edilmemeli.

Bu kontrolleri düzenli olarak yapın, ve bulduğunuz herhangi bir belirti sonrası mutlaka doktora başvurun, mamografik ve ultrasonografik çalışma yöntemleri sayesinde meme kanseri teşhisi erken konuluyor ve  en azından tedavi sürecine büyük katkısı oluyor.

Meme kanserini tetikleyen durumların başında ise yine stres geliyor, hanımlar stresten uzak durun, bir gün her şey için geç olmadan…

Sağlıklı Kalın…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.