Faydalı Bilgiler

Muhammed Ali Kimdir?

Efsane Boksör Muhammed Ali’nin Hayatı

Muhammed Ali’nin Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr.

17 Ocak 1942 yılında Louisville – Kentucky Amerika da dünyaya gelmiştir. İrlanda ve Amerika kökenli olan Muhammed Ali, henüz 12 yaşındayken boks ile tanışmıştı. Kısa zamanda Dünyanın bir numaralı boksörü haline geldi ve ün yaptı.

Altın eldiven ve National AAU Şampiyonalarında amatör kayıtlarına girerek başarılı bir hayatın başlangıcını yaptı.

Roma da 1960 yılında yapılan hafif sıklet turnuvasında altın madalya kazanarak profesyonel lige girdi ve şampiyonluğu tüm dikkatleri üzerine çekmişti.

18 yaşına geldiğinde Roma olimpiyatlarında aldığı altın madalya ile gücünü ispatlamış ve herkesin beğenisini almıştı.

1964 yılında katıldığı Dünya Şampiyonlar Liginde S.Liston’u yenerek Dünya Şampiyonu olmayı başardı. Bu zafer ona çok şey kazandırmıştı. Henüz 22 yaşında olan Cassius, dinini değiştirdi ve Müslüman oldu. İsmini de Muhammed Ali olarak değiştirdi.

Bu süreçte 1970 e kadar boks hayatına ara vermek zorunda kaldı. Çocukluk yaşında sürpriz bir şekilde boksla tanışmıştı oysa ki.

Boks İle Tanışması

Babası onun hep öğretmen olmasını istiyordu. Bir Noel günü babası Muhammed aliye kırmızı bir bisiklet aldı. Ancak bisikletini bir panayırda çaldıran Muhammed ali doğrudan polis merkezinin yolunu tuttu ve yardım istemeye başladı.

O sırada görüştüğü bir polis memuru çadırlardan birinde boks maçı seyrediyordu ve Muhammed Ali ile hiçbir şekilde ilgilenmemişti. O yıllarda ırkçılık hat safhadaydı. Siyahi olmak bir suçcasına birey yerine konulmuyordu.

Tüm bunlara seyirci olan Muhammed Ali polis ile birlikte maçı izlemeye başlamıştı ve o an büyük bir boksör olmaya karar vermişti.

Diğer bir yandan ise onunla ilgilenmeyen ve ayrım yapan bu polis memuru ve bisikletini çalan kişiyi bulup o ringe sermek istiyordu. Bu hırs onu Muhammed Ali yapacaktı ve oda bunu biliyordu.

Oldukça yetenekli ve hırslı bir çocuk olarak katıldığı amatör turnuva da galip gelmiş ve adından söz ettirmeye başlamıştı.

Küçücük bir spor salonunda başlayan dövüş, onu Dünya’nın bir numaralı boksörü yapacaktı.

Müslüman Olması

Bir gün sokakta yürürken arkasından birinin onu takip ettiğini fark etmişti. Onu takip eden yine siyahi bir gençti ve Müslümandı. Muhammed Ali bunu henüz bilmiyordu. Genç ona ıslarla onunla gelmesini istediğini söyledi ve bir çadırın içine soktu.

Çadırda bulunan insanlar ve bir kürsüde konuşan başka bir siyahi vardı. Konuşmalarına kulak kabartan Muhammed, adamın siyahilerin özgürlüklerinden bahsettiğini fark etti. Bu konuşmaları yapan aslında Malcolm X’di ve oda Müslüman olmuş ismini de Malik el – Şahbaz olarak değiştirmişti.

Malik el – Şahbaz ilk defa hacca gittiğini belirtti ve beyazlara yönelik ırkçılığı kalbinden nasıl sildiğini anlatıyordu. Muhammed Ali o anda aradığı görüşün ve inancın burada olduğunu hissetti.

Burada uzunca bir süre kardeşi ile birlikte vakit geçirdi ve kardeşi Rudy Clay Müslüman olarak adını rahman olarak değiştirdi. Ardından ise Cassius Müslüman oldu ve ismini Muhammed Ali koydu.

Artık iki kardeşte Müslüman olmuştu ancak zor bir hayatın onları beklediğinden haberleri yoktu.

“Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam Savaşı’na gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı.

Boks hayatına geri döndü ve 1973’te Joe Frazier ile maça çıktı. Frazier’i nakavt ederek sırada ki karşılaşması George Foreman ile olacaktı. George ile olan maçı da nakavt ile kazanarak kaybettiği unvanı geri kazandı.

Boksu 1978 de bıraktı. Şampiyon olarak bıraktığı boks hayatını sadece 5 mağlubiyet ile sonlandırdı. Toplam maç skoru 56 olan Muhammed Ali 5 yenilgi ve 36 nakavt ile efsane boksörler listesine adını yazdırdı.

Bokstan Sonrası

1984 yılında Parkinson Hastalığına yakalandı. Ardından gelen 2 maç teklifini kabul etti ancak yenildi.

Muhammed Ali’nin hayatı Hollywood yapımcıları tarafından 2001 yılında filme alındı. Muhammed Ali’yi film de canlandıran kişi ise ünlü aktör Will Smith’di.

Parkinson hastalığı ile uzun yıllar mücadele etmiştir. Efsane Boksör olarak günümüzde hala ismi anılan biri ve özellikle Müslüman oluşu ile kalplerimizi fed eden Muhammed Ali maalesef 3 Haziran 2016 yılında solunum yolu rahatsızlığı ve yetmezliği nedeni ile hayatını kaybetmiştir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.