Faydalı Bilgiler

Neden Göz Kararması Olur?

Göz Kararmasını Önleme ve İyileştirme

Hayatımızın bir çok döneminde ve hatta sıklıkla yaşadığımız göz kararmaları bazen bir hastalığa işaret ederken, bazen ise gündelik hayatımızın reaksiyonlarına sebep olarak gösterilmektedir.

Açlık, besin zehirlenmesi,su kaybı,ishal, stres, sıcak ortam ve bir ilacın yan etkisi şeklinde de sebeplerden dolayı göz kararması yaşayabiliriz. Göz kararması her zaman herhangi bir rahatsızlığın habercisi olmasa da eğer sık sık yaşanmaya başladıysa doktora gitmede fayda vardır.

Göz kararmasıyla birlikte herhangi başka bir belirti mevcut ise doktora gözükmekte fayda var. Çünkü kişi kendi kendine göz kararmasının sebebini maalesef bulamaz. Bu nedenle öncelikli olarak bir Dahiliye (iç hastalıkları) doktoruna gidiniz. Uzman doktorunuz gerek duyarsa eğer sizi kulak burun boğaz, göz hastalıkları yada nöroloji gibi farklı bir bölüme yönlendirebilir.

Sebepleri;

Göz kararması en çok tansiyon seyrinde meydana gelir. Tansiyon düşklüğün de, yada tansiyon yüksekliğinde sıkça göz kararması görülebilir.

Diğer bir olanaklar ise şu şekildedir,

Şeker düşmesi, yada yükselmesi

Gözde problemler

Troit sorunları

Boyun damarlarının daralması

Bazı ilaç çeşitleri

Ve en sık rastlanan bir diğer sorun ise Kansızlık’tır.

(Ortostatik Hipotansiyon) Ayağa Kalkınca Yaşanan Göz Kararması

Eğer oturduğunuz yerden kalktığınız da gözleriniz kararıyor,başınız dönüyor ve hatta miğdeniz bulanıyor ise Ortostatik Hipotansiyon olabilirsiniz.Bu durum ani kalkışlarda daha sık meydana geldiği gibi sebebi ise ani tansiyon düşüşüdür. Bu sırada beyne yeterince kan gitmez, bayılacak hissi, kan çekilme tabiri gerçekleşebilir.

Ortostatik Hipotansiyon, kansızlık, aşırı su kaybı, ilaç kullanımı gibi etkenler ile ortaya çıkabileceği gibi kalp ve beyin hastalıkları ve diyabet gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Ayağa kalkarken daha yavaş ve kontrollü kalkılmalı, bol su içmeli ve tansiyon düşüklüğüne sebep olacak durumlardan kaçınmalıdır.

Göz kararmasına baş dönmesi ve mide bulantısı da ekleniyor ise ve bu sık sık yaşanıyor ise mutlaka doktora gidiniz, ihmal etmeyiniz.

Migren

vertigo ( iç kulaktaki denge bozukluğundan kaynaklı,baş dönmesidir)

Beyin hastalıkları, veya tümörleri

Kalp veya damar hastalıkları

Gibi bir çok hastalığın sebebi olabilir.

Hekiminize Danışınız…

Sağlıklı Günler…

 

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.