Faydalı BilgilerGaleri

Öksürüğe Faydalı Bitkiler

Öksürüğünüz mü var? Buyrun Tedavisi

Grip, soğuk algınlığı, sigara, kronik bronşit, alerjik ve pek çok şey öksürüğe neden olabilir. Öksürüğün sebebi ne olursa olsun bazı bitkiler öksürüğü hafifletmede yardımcı olabilir.

Bir kısım bitkiler kuru öksürüğü yok ettiği gibi, bazı bitkilerde ciğerlerde biriken mukus ve balgam birikmesini azaltabiliyor. Öksürük için kullanılan şurup, pastil ve benzeri ilaçlarla tedavi mümkündür tabi bunlar için doktor muayenesi gerekir, ama evde kendi imkânlarımız ile de öksürüğü hafifletmeniz mümkün.

Bunları sıralayacak olursak;

Kekik Çayı

Kekik bronşit tedavisinde çoğu zaman kullanılan bir bitkidir. Almanya’da kekiğin bronşit ve üst solunum yollarına iyi geldiği tıbben kanıtlanmıştır. Kekik de bulunan timol maddesi çeşitli enfeksiyon ve bakterileri yok edebiliyor.

Tavsiye;

Bir fincan kaynar suya 2 çay kaşığı kadar ufalanmış kekik yaprağını 10 dakika kadar demleyip süzün ve bal, limon ekleyerek için bu hem boğazınızı yumuşatacak hem de öksürüğünüzü hafifletecektir.

Zencefil

Zencefili küçük küçük doğrayın, bir miktar toz tarçın ve karanfil ekleyip karıştırın. Bu karışım hem boğaz ağrısına, tıkanıklığa ve öksürüğe iyi gelecektir günde 3 öğün bu karışımı içebilirsiniz.

Adaçayı

Yüksek ateşiniz var ise bu bitkiyi kesinlikle tüketin. Boğaz ağrısı yanı sıra ateş düşürücü etkisi de oldukça fazladır. Ada çayına limon ve bal ekleyip içmenizi tavsiye ederim.

Hamile kadınların kullanılmaması önerilir.

Kuru Soğan

Soğandan yayılan ve göz yaşartan keskin gaz öksürüğü azaltacak maddelerden biridir.

Tavsiye;

Bir baş soğanı ince ince doğrayın ve içine bal karıştırın, sabah akşam bir iki kaşık bu karışımı şurup niyetine içebilirsiniz.

KARABİBER VE BAL

Balgamlı öksürüklerde bu karışımı içebilirsiniz.

ÖKSÜRÜĞE, BOĞAZ AĞRISINA VE BALGAMA İYİ GELECEK DİĞER BİTKİLER;

Nane

Ekinezya Çayı

Hatmi Çiçeği

Sığırkuyruğu

Okaliptus

 

 

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.