Faydalı Bilgiler

Yurt Dışın’da Okuma’nın Avantajları

Yurt Dışın'da Okumak için Sebepleriniz

Son yıllarda, bir yurt dışında okumak istiyorum polemiği aileler arasında sıkça karşılaştığımız sorunların başında geliyor. Gençler yurt dışın da okumak isterken, evebeynler ise en fazla bir kaç şehir ötesine müsade etme çabalarında. Hal böyle olunca, gençler isteksiz ve hatta alakasız bölümler de diplomalarını almak için sıkıntılı okul hayatı yaşıyor. Peki ama evebeynlerin izin vermedikleri bu yurt dışında ne var. Gençlerin belki bir çoğu bilinsizce de olsa bunu neden istiyor gelin konuşalım.

Aslında öğrenim gören kişiler için oldukça faydalı bence yurt dışın da okuma fikri, bunu sizlere madde madde neden faydalı olduğu hakkında derledim.

1- Yurt Dışın da Okumak Başka Ülkeler Görmeyi Sağlar (Seyahat)

Yurt dışın da okumanın en büyük avantajlarından birisi budur. Bulunduğunuzun şehrin hemen herşeyine hakim olabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Yabancı dil öğrenebilir, yeni yerler keşfedebilir ve bir çok şehre belki de tek bir vizeyle geçme şansınız artabilir. İnsan ilişkileriniz ve sosyal hayatınız mükemmel seviye de yoğunlaşacak, hergün yeni yerler keşfedip hem okuyarak hemde hayatın tadını çıkartarak diploma sahibi olabileceksiniz.

2- Yeni Bir Bakış Açısı Kazanmak

Evet ufkunuz genişleyecek, çevreniz de bulunan farklı insanların yaşamlarından kendinize oldukça iyi deneyimler çıkartacak ve bu sayede hep yenilikçi olacaksınız.Okuduğunuz şehir de muhtemelen farklı ırklardan arkadaşlarınız yada öğretmenleriniz de olacak, bu da size uluslar arası bir çevre de eğitim alma imkanı sunacaktır. Tanıdığınız farklı kültürden insanların sayesinde düşünce sisteminiz değişecek ve yaşayacağınız sorunlarda yada tekdüzeliklerde farklı düşünmenin yararınıza olduğunu yaşayarak ispatlayacaksınız.

3- Yeni Arkadaşlıklar Kurmak

Okul hayatınızda tanıyacağınız arkadaşlarınızın çoğunun kalıcı olacağına eminim. Her çevreden farklı fikirler farklı maceralar ile okul hayatınız bitse de bir ayağınız yurt dışında kalacak,bu da ilersi için kuracağınız iş, evlilik gibi yeni yaşantınızın kapılarını açmanızı sağlayacaktır.

4- İş Bulmak Daha Kolay Olacak

Yurt dışında eğitim almış bir öğrenci’nin Türkiye’de de iş bulma olasılığı oldukça fazladır. Çünkü bu durum Yurt Dışında okumuş olduğunuzun diplaması, iyi derecede bir yabancı dili, farklı düşünebilen bir zekayı kanıtlayacaktır. Bu da demek oluyorki iyi bir dil ile, güzel bir okul referansı istediğiniz başarıya sizi götürür.

5- Mesleki Alanda Yükselme

Yurt dışında okuduğunuz dönemde edineceğiniz tecbüreleri söylemiştik, bunun yanı sıra edineceğiniz çevrenin size getiri çok olacaktır. Örneğin Türkiye’de de olsa iş hayatınız oldukça yükselişte olabilir. İyi bir uluslararası firma da rahatlıkla çalışabilirsiniz, yada daha iyisi böyle bir firmaya sahip olabilirsiniz.

6- Birden Fazla Dil Öğrenebilme

Okuduğunuz süre boyunca birden fazla dil öğrenebileceksiniz, Türkiye’de buda mümkün ancak yurt dışında hem sürekli olarak konuşmak, hemde yazmak zorunda olduğunuzdan çok daha kısa sürece ve keyifli bir şekilde dil öğrenebileceksiniz. Bu Türkiye’de de işinize oldukça yarayacak şeylerin başında geliyor.

Özün sözü şu ki Yurt Dışında okumak artık eski imkanlara göre daha kolay. Hiç gözünüzde büyütmeyin, olabildiğince burs almaya çalışın 😉 size getirileri fazla olacaktır ve asla pişman olmayacaksınızdır 🙂

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Şimal Dayak

Kendini bildi bileli yazar, bu yazar...

Yazarın Diğer Paylaşımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayrıca Bunada Göz Atabilirsiniz

Close
Close

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak çalışmalarımızı sürdürebilmemize destek olun.